content top
Czy rowery elektryczne nadają się do jazdy z dzieckiem?

Czy rowery elektryczne nadają się do jazdy z dzieckiem?

Rowery elektryczne w ostatnich latach zyskały ogromną popularność, która nadal rośnie z każdym kolejnym rokiem. Jest to znakomity wynalazek, który umożliwił ludziom o gorszej kondycji fizycznej na długą jazdę w różnym terenie, a doświadczonym rowerzystom na pokonywanie jeszcze dłuższych dystansów i bardziej stromych podjazdów.

Co jednak w przypadku, gdy chcemy jeździć na wycieczki rowerowe z dzieckiem, które jest jeszcze zbyt małe, żeby jeździć na rowerze o własnych siłach? Czy istnieje możliwość montażu fotelika lub rowerowej przyczepki dla dziecka do roweru elektrycznego?

Jazda z dzieckiem na rowerze elektrycznym

Rowery elektryczne różnią się od tradycyjnych tym, że posiadają akumulator oraz silnik wspomagający rowerzystę. Oczywiście różnią się również konstrukcją, która musiała zostać dostosowana do akumulatora oraz silnika, ale nie ma ona większego wpływu na użytkowanie roweru. Oprócz tego jest to rower jak każdy inny. Rowery elektryczne w większości umożliwiają montaż fotelika lub przyczepki dla dziecka. Dzięki temu możemy jeździć na wycieczki rowerowe ze swoim dzieckiem.

Konstrukcja roweru elektrycznego nie ma większego wpływu na to czy fotelik dziecięcy może zostać zamontowany. Rowery tego typu posiadają takie same możliwości montażowe jak tradycyjne rowery. Montaż fotelika może być niemożliwy w przypadku rowerów elektrycznych przeznaczonych do bardziej sportowej i wyczynowej jazdy. Jednak ma to również miejsce w przypadku tradycyjnych wersji tych rowerów. W takiej sytuacji warto zainwestować w przyczepkę dla dziecka, która będzie pasowała do tego typu rowerów.

Bezpieczeństwo dziecka na rowerze

Jazda z na rowerze z dzieckiem w foteliku to znakomity pomysł na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak zadbać o to, aby ta wycieczka przebiegała w sposób bezpieczny dla dziecka. W tym celu trzeba wybrać dobrej jakości fotelik, który spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i posiada niezbędne certyfikaty.

Fotelik powinien być także dobrany do wagi dziecka, a jego konstrukcja powinna zapewniać dziecku bezpieczeństwo podczas całej podróży. Fotelik musi być wyposażony w wytrzymałe pasy bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie nóg dziecka, przed kołem roweru. System regulacji siedziska również będzie przydatna funkcja, która pozwoli dopasować fotelik do własnych.

Rowery elektryczne online

Ważne jest również przestrzeganie odpowiednich zasad podczas jazdy. Należy pamiętać, że dziecko jest przypięte do fotelika pasami, więc w przypadku jakiejś wywrotki, nie wypadnie ono z fotelika, ale może to skutkować poważnymi obrażeniami. Schodząc z roweru, warto robić to powoli, kontrolując cały czas jego środek ciężkości, ponieważ dziecko siedzące w foteliku mocno podnosi środek ciężkości roweru, co wpływa niekorzystnie na jego stabilność w momencie, gdy na nim nie siedzimy.

Warto również dopilnować, aby dziecko nie spało w foteliku podczas wycieczki. Podczas snu ciało dziecka rozluźnia, co w przypadku jazdy na rowerze w foteliku, może doprowadzić do różnego rodzaju urazów spowodowanych wstrząsami generowanymi przez nierówną nawierzchnię. W takiej sytuacji najbardziej narażony jest kręgosłup dziecka, który szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci nie jest jeszcze zabezpieczony dużą ilością mięśni odpowiedzialnych za jego stabilizację.

Ogólnie odradza się także jazdę rowerem po nierównym terenie z dzieckiem w foteliku. Należy pamiętać, że my jako rowerzyści tłumimy drgania przenoszone przez rower swoimi stawami w nogach oraz rękach. Dziecko siedzące w foteliku, nie ma takiej możliwości, przez co jest bardziej podatne na różnego rodzaju wstrząsy.

Rowery elektryczne

Jeśli interesują Cię polecane i sprawdzone rowery elektryczne sklep PM Bike ma rozbudowaną ofertę tego typu sprzętów. Na pewno znajdziesz coś, co sprawi, że wycieczki rowerowe z Twoim maluchem będą jeszcze przyjemniejsze!

Niektórzy ludzie obawiają się także tego czy jazda z dzieckiem w foteliku na rowerze elektrycznym jest bezpieczna? Obawy te spowodowane są głównie tym, że rower tego typu wyposażony jest w silnik, który wspomaga rowerzystę i umożliwia również szybsze przyspieszanie. Bezpieczeństwo dziecka w takiej sytuacji nie jest zagrożone i zależy tylko i wyłącznie od osoby kierującej rowerem. Warto również pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami rowery elektryczne wspomagają jazdę rowerzysty jedynie do prędkości 25 km/h nie jest to wiec prędkość, która zagrażałaby bardzo dziecku przewożonemu w foteliku rowerowym. Często wspomaganie w rowerze elektrycznym może być sporą zaletą, w sytuacji, gdy jeździmy z dzieckiem foteliku w mocno górzystym terenie, a nasza kondycja nie jest na wysokim poziomie.