content top
Scenariusze teatrzyków dla dzieci – bajki jako niezwykła inspiracja

Scenariusze teatrzyków dla dzieci – bajki jako niezwykła inspiracja

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uwielbiają naśladownictwo, przebieranki i wszelkiego rodzaju przedstawienia. Bez względu na to czy dziecko ma odwagę do prezentowania swoich talentów przed szerszym gronem, czy też robi to w zaciszu własnego domu przed rodzicami, recytowanie wierszyków wyuczonych w przedszkolu czy powtarzanie fragmentów bajek na głos jest dla maluchów jak najbardziej naturalne. Z tego też powodu to właśnie bajki, nawet te najbardziej klasyczne, stają się najczęstszą inspiracją dla nauczycieli tworzących scenariusze do różnego rodzaju teatrzyków i przedstawień z okazji dnia dziadków, apeli, dnia mamy czy pożegnania roku szkolnego. Dlaczego warto postawić na to, co dzieci już znają i w jaki sposób wykorzystać „oklepane” bajki w zupełnie nowatorski sposób?

Znane i lubiane bajki nie straszą

Nie każde dziecko ma odwagę występowania przed szerszą publicznością, a wiele z nich wstydzi się nawet występów przed własnymi rówieśnikami. Konieczność nauki czegoś zupełnie nowego może okazać się dla takiego dziecka zbyt przytłaczająca i zwyczajnie trudna. Warto pamiętać przecież, że dzieci nie rozwijają się w takim samym tempie i scenariusz, który dla jednego okaże się łatwy, dla innego może być zupełnie oderwaną od rzeczywistości historią, której nie potrafi zapamiętać. W przypadku wykorzystywania znanych i lubianych bajek jako podstawy do scenariusza teatrzyku, dziecko ma szansę zanurzenia się w historii, którą doskonale zna. Choć wprowadzanie różnorodności w czytanych historiach jest jak najbardziej korzystne, każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli dziecko lubi jakąś bajkę, będzie prosiło o nią każdego dnia aż do znudzenia. Wykorzystanie jej w teatrzyku to prosty sposób by urozmaicić historię i przenieść ją na zupełnie nową płaszczyznę, a jednocześnie pozostać w pewnej strefie komfortu dziecka i przekonać je do otwarcia się na nowe wyzwania.

Zinterpretuj historię na nowo

scenariusze teatrzyków dla dzieciScenariusze teatrzyków bazujące na znanych, klasycznych historiach wcale nie muszą oznaczać czytania książki słowo w słowo. Dzieci znają Czerwonego Kapturka, Kopciuszka czy Pinokia na pamięć i w ich wyobraźni bajki te mają znacznie głębszą i szerszą fabułę, niż ta przedstawiona na stronach książki. Warto wykorzystać to tworząc zupełnie nową interpretację doskonale znanej wszystkim treści. Poszerzanie bajki o nowe wydarzenia, przedstawianie postaci w niespotykany dotąd sposób czy przenoszenie fabuły do zupełnie innego środowiska może być zainicjowane przez same maluchy i wykorzystać ich pomysły w sposób, którego nigdy się nie spodziewały. Takie ożywienie historii stanie się nie tylko doskonałym sposobem rozwoju kreatywności i wyobraźni dzieci, ale też nauczy je, że tworzenie własnych historii wcale nie musi być trudne.

Bajki z morałem

Klasyczne słuchowiska są doskonałym punktem wyjściowym dla stworzenia niepowtarzalnego scenariusza, który zainspiruje nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Bajki takie jak Czerwony Kapturek przekazane w formie nagrania audio, bez żadnych pomocy wizualnych są czymś zupełnie odmiennym od bajki, której towarzyszą obrazki i fotografie, ale niosą ze sobą tę samą lekcję. To właśnie na podstawie bajek słuchanych dzieci tworzą własną interpretację historii i mogą zrozumieć ją na własny sposób, a nie tak, jak sugerują im obrazki. Jednocześnie słuchowiska inicjują umiejętności zapamiętywania – dzieci uczą się dzięki nim znacznie szybciej, niż w przypadku rozpraszania się innymi bodźcami zewnętrznymi. Stworzone na ich podstawie scenariusze będą więc znacznie łatwiej zapamiętane i wyuczone, co zdejmie z dzieci stres przed zapomnieniem własnej kwestii.