content top
Dlaczego warto zakupić chustę animacyjną?

Dlaczego warto zakupić chustę animacyjną?

Każdy z nas pamięta okrągłą kolorową chustę, z pomocą której przedszkolanki i opiekunki czy animatorki wymyślały coraz to nowsze zabawy. Jaki jest jej fenomen? Dlaczego jest tak bardzo polecana przez pedagogów?

Czym jest chusta animacyjna

Chusta animacyjna to olbrzymia płachta o średnicy od 3 do 6 metrów. Zszyta jest z trójkątnych kawałków materiału, przy czym każdy element jest innego koloru, przez co całość wygląda jak „okrągła tęcza”. Na zewnętrznej krawędzi znajdują się trwale przymocowane uchwyty. Wiemy już jak wygląda chusta animacyjna, ale jak można się nią bawić i jakie efekty przynosi jej użycie?

Chusta animacyjna jest świetnym sposobem nie tylko na nudę. Zabawa w mniejszej lub większej grupie doskonale zintegruje dzieci między sobą oraz ułatwi im odnalezienie wspólnego języka. Kolorowa płachta dostarczy wrażeń wzrokowych i dotykowych, a ruch jaki zapewnią intensywne zabawy pozwoli rozładować energię nawet najbardziej ruchliwego dziecka. Użycie chusty wymaga współpracy i wkładu wszystkich członków zabawy, przez co uczą się one ze sobą współpracować. Dzięki temu, w dorosłym życiu łatwiej będzie im pracować w grupach i nabiorą one śmiałości w swoim działaniu. Dzieci nabiorą również pewności siebie i zobaczą, że ich delikatny ruch chustą podczas zabawy, będzie miał duży wkład w całość gry.

chusta animacyjna

Chusta animacyjna po rozłożeniu przypomina koło. Źródło: Liger.net.pl

Zabawy z wykorzystaniem chusty

Większość zabaw z chustą animacyjną polega na osiągnięciu przez dzieci wspólnego celu, np. Uczestnicy gry muszą tak manewrować chustą by rzucona na nią piłeczka trafia do otworu na środku.  Wymaga to skupienia i refleksu, który przyda się dzieciom w codziennych czynnościach. Warto bawić się w ten sposób ze swoimi dziećmi. Integracja między rodzicami lub opiekunami a małymi członkami rodziny znacząco się pogłębi, a dziecko będzie miało większe poczucie zaufania. Jest to doskonały sposób na spędzenie z dziećmi więcej czasu. Obecnie na rynku dostępne są również małe wersje chust animacyjnych, więc dzieci będą mogły bawić się nawet w mniejszej grupie. Zabawy między rodzeństwem zbliżą je do siebie, co sprawi, że w swojej obecności będą czuły się komfortowo i bezpiecznie.

Gry z wykorzystaniem chusty, prowadzone w dużych grupach np. w przedszkolach, sprawią, że nawet czujące się osamotnione lub odrzucone dzieci będą czuły się potrzebne i zaakceptowane przez grupę. Jeśli nasza pociecha boi się lub odmawia pójścia do przedszkola, warto zapytać przedszkolankę czy wykorzystuje podczas swoich zajęć chustę. Jeśli nie, koniecznie zaproponujmy wprowadzenie jej w grafik zajęć. Skorzystają z niej wszystkie dzieci, a pedagodzy z pewnością nie będą się martwili o brak rozrywki swoich podopiecznych. Istnieje wiele rodzajów zabaw z użyciem chusty animacyjnej, więc z pewnością, każde dziecko polubi chociaż jedną z nich.