content top
Logopedyczne gry planszowe – świetne ćwiczenie i zabawa

Logopedyczne gry planszowe – świetne ćwiczenie i zabawa

Problemy z wymową to dość powszechne zjawisko wśród dzieci w wieku przedszkolnym i tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z konstruowaniem pełnych zdań i wypowiedzi. Choć świadomość rodziców w kwestiach logopedycznych i problemów, jakie niosą za sobą nieleczone wady wymowy nieustannie rośnie, w dalszym ciągu wiele dzieci nie dostaje pomocy, jakiej potrzebuje. Logopedzi coraz częściej pojawiają się w przedszkolach i szkołach jako pomoc, często zauważając problemy niedostrzegalne dla rodziców i rozwiązując je, zanim przerodzą się w coś trudniejszego do rozwikłania. Wśród pomocy, jakie stosują można znaleźć między innymi logopedyczne gry planszowe.

Połączenie ćwiczeń z zakresu poprawnej wymowy i doskonałej zabawy w postaci gier planszowych to najlepsza możliwa zachęta dla nawet najbardziej opornych maluchów. Dlaczego gry logopedyczne cieszą się tak dużą popularnością, dlaczego powinny znaleźć się w każdym domu i jakie opcje są dziś dostępne na rynku?

gry logopedyczne

Popularność gier logopedycznych

Budowanie programów nauczania w przedszkolach na bazie gier, zabaw i przyjemnych z punktu widzenia dziecka aktywności to dziś podstawa, do której stosuje się większość placówek na świecie. Specjaliści do spraw edukacji dzieci już dawno odkryli zależność pomiędzy atrakcyjnością ćwiczeń, a zaangażowaniem dzieci. Podobnie wygląda tu kwestia logopedii i konieczności wpajania dzieciom prawidłowych wzorców mowy już od najmłodszych lat. Problemy, które dziecko rozwinie w okresie rozwoju mogą odbić się na jego późniejszym życiu, dlatego też profilaktyczne stosowanie gier logopedycznych w przedszkolach, a nawet ich obecność w domach to najlepsze rozwiązanie, na jakie można dziś postawić.

Planszowe gry logopedyczne to przede wszystkim doskonale znany format rozrywki, w którą może zaangażować się cała rodzina. Połączenie elementów rywalizacji, zabawy, i atrakcyjnych ilustracji ze słowami, których trudna wymowa może sprawiać problemy nawet dorosłym sprawiło, że edukacyjne walory tego typu ćwiczeń przestają wydawać się straszne czy niewykonalne – dziecko bawi się słowem, w międzyczasie przyswajając je i oswajając się z jego prawidłowym brzmieniem. Nie bez powodu to właśnie gry logopedyczne zajmują często sporą część terapii prowadzonej przez logopedę w gabinecie – nawet specjalista nie jest w stanie wymusić na dziecku radości z nudnych i powtarzalnych ćwiczeń. Gry są dla nich doskonałą przykrywką.

Bogata oferta gier logopedycznych

Sklep Liger.net.pl jest dziś niewątpliwie jednym z liderów rynku gier edukacyjnych i logopedycznych. Szeroka oferta materiałów przystosowanych do pracy z dziećmi pozwala na opracowanie indywidualnych programów terapii prowadzonej zarówno przez specjalistów, jak i tej uzupełniającej, prowadzonej w domowym zaciszu dziecka. Omawiany temat planszowych gier logopedycznych jest tu doskonałym przykładem tego jak profesjonalnie przygotowane programy pracy nad mową mogą towarzyszyć dziecku w przedszkolu, gabinecie logopedy, jak i w domu, podczas codziennej zabawy.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów spośród wielu dostępnych na rynku opcji gier logopedycznych. Warto już na początku zaznaczyć, że wiele z nich to gry, które maluchy doskonale znają i uwielbiają, wzbogacone o elementy logopedii i wprowadzające kwestię poprawnej mowy w sposób łagodny i nieinwazyjny. Dzieci nie znoszą z łatwością nudnych, żmudnych działań i powtarzalnych ćwiczeń przed lustrem. Kolorowe, atrakcyjne i przede wszystkim zróżnicowane tematycznie gry mogą stanowić doskonałe uzupełnienie programu nauczania w przedszkolu, ale też stanowić świetną rozrywkę dla dzieci w czasie wolnym.

gry logopedyczne dla dzieci

Wśród ciekawszych opcji dostępnych w liger.net.pl z pewnością warto wymienić serię gier marki Komlogo, w której pozycje takie jak „Dwie wieże”, „Kto prędzej”, „Zamek Strachów”, „Pszczółki Śpioszki”, „Sadzawka”, czy „Pszczółki Gadułki” zostały połączone w praktyczne zestawy tematyczne, skupiające się na konkretnych, problematycznych dźwiękach. Gry pozwalają tu przede wszystkim na wiele wariantów rozgrywki, zachęcając do treningu pamięci wzrokowej, słuchu, wymowy czy pisma poprzez doskonałą zabawę z rówieśnikami i dorosłymi.

Wśród znanych gier planszowych, które zostały zaadaptowane na potrzeby logopedów nie sposób nie wymienić też klasycznego grzybobrania, które w omawianym wariancie pozwala nie tylko na ćwiczenie słuchu fonemowego i prawidłowej wymowy poszczególnych głosek i wyrazów, ale też doskonale rozwija sprawność ruchową dziecka i jego myślenie strategiczne. O podobne zasady działania oparta została też inna ikona gier planszowych, czyli tradycyjne już karty memory.