content top
Toaleta w przedszkolu – jakie są wymagania?

Toaleta w przedszkolu – jakie są wymagania?

Toaleta placówkach oświatowych, zwłaszcza w przedszkolu, powinna być odpowiednio wyposażona.

W szczególności należy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność, a także możliwość utrzymania toalety w czystości oraz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Dodatkowo kabiny w toalecie w przedszkolu powinny spełniać określone wymogi. Jak powinna wyglądać toaleta w przedszkolu? Na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania łazienki?

Toalety w przedszkolach powinny zostać zaprojektowane tak, aby spełniać przepisy sanitarne oraz wymogi Ministerstwa dotyczące odpowiedniej ilości ustępów oraz umywalek. Warto jednak pamiętać o tym, że łazienki w przedszkolu muszą być przystosowane do potrzeb dzieci, a także być wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, zapewniając najmłodszym prywatność. O czym należy pamiętać kupując odpowiednie wyposażenie toalet dla dzieci w wieku przedszkolnym?

Toaleta w przedszkolu – jak powinna wyglądać

Toaleta jest niezwykle istotnym pomieszczeniem w każdej placówce oświatowej. Zwłaszcza toalety w przedszkolu, które są przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych, powinny zostać zaprojektowane z najwyższą starannością, a dobór odpowiedniego wyposażenia warto przeprowadzić w konsultacji ze specjalistami.

Z racji tego, że dzieci w przedszkolu spędzają bardzo dużo czasu w ciągu dnia, projekt łazienki powinien być dostosowany przede wszystkim do ich potrzeb. Czas spędzony w przedszkolu to tak naprawdę pierwsza styczność dziecka z zasadami higieny. Stąd też toalety w placówce powinny odpowiadać wszelkim zasadom bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewniać najmłodszym komfort.

Kabiny w toalecie muszą mieć zatem odpowiednią wysokość, aby dać najmłodszym jak najwięcej prywatności, ale jednocześnie świadomość tego, że zawsze mogą liczyć na pomoc przedszkolanek. W toalecie przedszkolnej istotne będzie także dopasowanie wysokości umywalek do wzrostu wszystkich dzieci.

Niezależnie od wieku, przedszkolaki powinny swobodnie umyć ręce czy zęby, bez konieczności korzystania z dodatkowych stopni. Chodzi przede wszystkim o to, aby każde dziecko miało możliwość swobodnego korzystania z toalety, aby wyrobić sobie zdrowe nawyki higieniczne.

Wymogi prawne dotyczące toalety w przedszkolu

To, jak w praktyce powinna wyglądać łazienka w przedszkolu zostało uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji w 2002 roku. W rozporządzeniu znalazł się zapis, że podstawowym obowiązkiem placówki oświatowej jest zapewnienie dzieciom dostępu do bieżącej ciepłej i zimnej wody, a także podstawowych środków higienicznych – papieru toaletowego, mydła oraz ręczników papierowych. Jednocześnie urządzenia sanitarne w łazienkach powinny być utrzymane w pełnej sprawności, a także czystości.

Przepisy zobowiązują również dyrektorów placówek do tego, aby zapewnić minimum jedną kabinę na 20 dzieci. Sama kabina powinna być odpowiednich rozmiarów – zazwyczaj mieć standardowo 60 cm szerokości, 140 cm wysokości oraz 120 cm głębokości. Każda kabina musi posiadać zamontowany zamek, dzięki któremu możliwe będzie otwarcie jej drzwi od zewnątrz. Oprócz tego kabina przedszkolna powinna mieć co najmniej 15 centymetrowy prześwit przy podłodze, a także większy od sufitu. Dzięki temu opiekunowie będą w stanie zapewnić maluchom bezpieczeństwo.

toalety

Profesjonalny projekt łazienki w przedszkolu

Projektując łazienkę w przedszkolu i kompletując do niej wyposażenie, warto skorzystać z profesjonalnych porad producentów kabin łazienkowych. Producenci znają wszelkie wymogi dotyczące zapewnieniu dzieciom odpowiednich warunków sanitarnych i bezpieczeństwa, dzięki czemu są w stanie doradzić najlepsze wyposażenie do toalet. Proponowane przez sprzedawców kabiny toaletowe będą dostosowane zarówno do potrzeb dzieci, jak i ich wieku oraz wzrostu. Warto zatem postawić na pomoc doświadczonych specjalistów z Green Panel.