Chusty do noszenia dziecka cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej możemy spotkać młode mamy, które w zawiniętym materiale trzymają blisko ciała swoje pociechy. Warto jednak wiedzieć, że moda ta nie jest bezpodstawna. Istnieje wiele korzyści, które przynoszą chusty zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Dlaczego warto wybrać ten rodzaj nosidełka? Czym charakteryzują się chusty?
Dziecko można nosić w chuście do ok. 4 roku życia, gdy dziecko osiąga wagę 18-20 kg. W przypadku bliźniąt, mama może nosić je w chuście razem jednak jedynie do 3 miesiąca życia. Długość chusty zależy od wiązania i sposobu w jakim planowane jest noszenie malucha oraz od wymiarów mamy. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są również chusty kółkowe, które są łatwiejsze w użyciu. Ich minusem jest jednak fakt, że nie nadają się one do każdego wiązania. Istnieje wiele sposobów noszenia dziecka w chuście. Organizowane są również specjalistyczne kursy, podczas których możliwe jest zdobycie praktycznej umiejętności wykonywania różnych, fizjologicznie wskazanych dla dziecka wiązań materiału w formie nosidła.
Istnieje kilka podstawowych zasad odnośnie ustawienia dziecka w chuście. Maluch musi być zwrócony głową w kierunku ciała matki. Dzięki temu dziecko nie jest obciążone zbyt dużą ilością bodźców i samodzielnie układa się w odpowiedniej pozycji. Dziecko często ustawia się w pozycji tzw. „żabki”, która jest naturalna fizjologicznie. Ponadto chusta nie może być zbyt luźna, gdyż nie utrzyma prawidłowej pozycji dziecka.
Korzystanie z chusty jako nosidełka dla dziecka jest świetnym sposobem aby wspomóc jego rozwój i jednocześnie zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Maluch noszony w chuście ma zaspokojoną jedną z najważniejszych w tym momencie dla niego potrzeb – potrzebę bliskości. Może on czuć zapach matki, jej skórę, głos, a to wszystko sprawia, że czuje się otoczony opieką. Zaobserwowano, że dzieci noszone w chustach znacznie mniej płaczą, są spokojniejsze, a nauka komunikowania przebiega znacznie szybciej. Inną zaletą noszenia dziecka w chuście jest fakt, że przybiera ono fizjologiczne postawy. Niemowlę w chuście układa się w odpowiedni sposób podkurczając nóżki i lekko zaokrąglając plecy. Jest to zdrowa pozycja, która wspiera rozwój kręgosłupa i bioder malucha. Korzyści może przynieść noszenie dziecka w ten sposób podczas gdy jest ono chore, przechodzi kolkę lub ząbkuje. Pionowe ułożenie ułatwia maluchowi oddychanie w tych trudnych chwilach, a poczucie bliskości matki dodatkowo sprawia, ze czuje się on bezpieczny i spokojniejszy.
Noszenie dziecka w chuście jest korzystne nie tylko dla małego członka rodziny. Rodzice również mogą odczuć pozytywne aspekty wykorzystania niepozornego kawałka materiału. Mama nosząca dziecko w ten sposób ma wolne ręce, co jest ogromną korzyścią zwłaszcza w przypadku aktywnych rodziców, którzy wykonują dużą ilość prac zarówno domowych jak i zawodowych. W sytuacji gdy matka posiada starsze dziecko, może swobodnie wychodzić z nim na spacer, bawić się i jednocześnie nie ograniczać kontaktu z najmłodszym. Mimo, że noszenie chusty może kojarzyć się z obciążeniem dla kręgosłupa i niewygodą, rzeczywistość jest zupełnie inna. Odpowiednio dobrane wiązania nie obciążają kręgosłupa, a ciężar dziecka jest równomiernie rozkładany. Mięśnie kręgosłupa szybko przyzwyczajają się do nowego obciążenia i wzmacniają się. Gwarantuje to maksymalny komfort każdej matce, która zdecydowała się wykorzystać chustę podczas wykonywania codziennych czynności. Ponadto chusta może ułatwić dyskretne i wygodne karmienie piersią, podczas którego dziecko będzie ułożone w odpowiedniej pozycji.
Chustę do noszenia dziecka można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w sklepach internetowych. Obecnie można wybrać chusty w różnych kolorach i wzorach, różniące się długością, szerokością, materiałem. Model jaki zdecydujemy się zakupić zależy tylko od nas i od naszych preferencji. Chusty stają się coraz popularniejsze dlatego bez problemu każda zainteresowana mama znajdzie model w odpowiedniej cenie i konkretnym wyglądzie