Nauka jazdy na rowerze nie należy do najłatwiejszych rzeczy, jednak można na to wcześniej przygotować dziecko i sprawić, że później nauka będzie mu przychodziła znacznie łatwiej. Nie będzie się bało, a doświadczenie przy jeździe na rowerkach biegowych sprawi, że bez problemów poradzi sobie z zachowaniem równowagi na kolejnym rowerze.
Przede wszystkim służą one do nauki jazdy, spełniają one swoją rolę dzięki uproszczonej konstrukcji. Wygląda on bardzo podobnie do zwykłego roweru jednak różnica jest taka, że w tym przypadku dziecko odpycha się nogami.
Nie ma tutaj żadnych zbędnych elementów, czyli oprócz pedałów zwykły rower został pozbawiony także łańcucha, hamulców i kół zębatych. Każdy, kto widział taki rowerek potrafi wskazać jeszcze inne różnice, przede wszystkim rama jest tutaj obniżona tak, żeby umożliwiała małemu dziecku samodzielne wsiadanie i wysiadanie oraz wygodne poruszanie się. Dodatkowo gwarantuje to bezpieczeństwo w razie upadku. Nie jest to jednak wszystko.
Takie rowerki przeznaczone są przede wszystkim dla maluchów, które nie zaczęły jeszcze nauki jazdy na rowerze, oznacza to, że nie mogą być one zbyt duże i właśnie dlatego koła nie przekraczają dwunastu cali. Taka budowa bez wątpienia ułatwia dzieciom naukę jazdy i wyrobienia w sobie poczucia równowagi, a rodzicom pozwoli na bezstresowe pozwolenie dzieciom uczenia się bez ich pomocy. W przypadku takich rowerków nie musimy chodzić za dziećmi krok w krok, ponieważ bardzo szybko same włączają rowerek do swojej zabawy i co ważniejsze, nie boją się z niego korzystać.
Rowerek biegowy, to przede wszystkim dobry pomysł na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Tak naprawdę w przeciwieństwie do zwykłych rowerków, te można wprowadzić do zabawy bardzo szybko, ponieważ każde dziecko które nauczyło się chodzić może próbować poruszać się na nim, jednak należy pamiętać, że wzrost ma tutaj duże znaczenie i musimy brać go pod uwagę, ponieważ w momencie, gdy rowerek jest dla dziecka zbyt duży – a przecież nie wszystkie dzieci rosną tak samo szybko – może to spowodować zagrożenie jego bezpieczeństwa, dlatego wprowadzenie go do zabaw trzeba robić z rozwagą i bacznie wyglądać się jego rozwojowi.
Najważniejszą zaletą jest tutaj chyba przygotowanie do przyszłej nauki jazdy na dwukołowym rowerku z pedałami. Zauważa się, że dzieci we wcześniejszym wieku jeżdżące na rowerku biegowym, znacznie szybciej uczą się jazdy na docelowym rowerze. Wynika to przede wszystkim z umiejętności zachowania równowagi, która wyrobiła się przy poruszaniu się na wcześniejszym, bardziej ograniczonym pojeździe. Wpływa to na szybkość dalszej nauki, ale przede wszystkim pozbawia lub zmniejsza ich lęk przed jazdą bez asekuracji rodzica.
Często w rodzinie lub wśród znajomych ktoś ma starsze dziecko, które umie już jeździć na rowerze. Idąc z nimi na spacer nasze dziecko nie musi się czuć wyobcowane, ponieważ też ma swój rowerek i chociaż nie będzie się poruszało tak samo szybko, to jednak będzie mogło uczestniczyć w zabawie.
Innymi możliwości na aktywne spędzanie czasu przez dziecko jest wprowadzenie do zabawy hulajnogi, jednak ona nie będzie miała wpływ na przyszłą naukę dziecka jazdy na rowerze. Pod tym względem jest ona bezużyteczna, chociaż oczywiście jest ciekawa i bez wątpienia przydatna. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby dziecko bawiło się zarówno nią jak i rowerkiem. Każda dodatkowa porcja ruchu będzie przydatna dla niego.