content top
Tablice edukacyjne w przedszkolu – ciekawe propozycje oraz sposób ich wykorzystania

Tablice edukacyjne w przedszkolu – ciekawe propozycje oraz sposób ich wykorzystania

Dziecko uczęszczające do przedszkola uczy się w nim interakcji z rówieśnikami, nowych obowiązków i zabaw, a także otrzymuje podstawową wiedzę o świecie. Pomocne są do tego różnorakie materiały edukacyjne, które rozwijają wyobraźnię maluchów. Jednymi z najpopularniejszych elementów każdej sali przedszkolnej są tablice edukacyjne i w tym artykule piszemy o tym, jak można ciekawie z nich korzystać.

Nauka w przedszkolu

Przedszkole jest dla dziecka zazwyczaj pierwszym miejscem, w którym systematycznie uczy się literek, cyfr, nazw zwierząt i rodzajów zabaw, podczas których integruje się ze swoimi rówieśnikami. Właśnie dlatego sale przedszkolne ozdobione są licznymi planszami i tablicami, które przedstawiają podstawowe przedmioty codziennego użytku, elementy natury, litery i cyfry oraz znacznie więcej symboli i obrazków.

Dzięki temu, że tablice te otaczają maluchy na co dzień, dzieci przyswajają poszczególne słowa, budują skojarzenia pomiędzy nimi a obrazkami i rozwijają swoją wyobraźnię, poznając kolory i cechy poszczególnych przedmiotów czy stworzeń. Niektóre tablice służą jako plansze utrwalające pewną wiedzę, a inne są zaprojektowane tak, aby można je było wykorzystywać do gier i nauki z wychowawcami.

Tablice edukacyjne

Plansze edukacyjne rozwieszane w salach przedszkolnych są chętnie wykorzystywaną pomocą dydaktyczną z wielu względów. Po pierwsze, można ich umieścić w sali wiele, ponieważ z łatwością powiesimy je na ścianie bądź na szafkach. Po drugie, są one zaprojektowane z myślą o edukacji dzieci, dlatego przyciągają one uwagę maluchów, a wychowawcom podsuwają liczne pomysły na ciekawe zajęcia. Bardzo efektywnym sposobem nauki są tablice zawierające rysunki razem z podpisami, dzięki czemu dziecko automatycznie uczy się kojarzenia danych pojęć z ich faktycznym wyglądem.

wyposażenie przedszkola

Typów tablic edukacyjnych jest wiele. Niektóre są klasycznymi, drukowanymi planszami przedstawiającymi pewien zakres wiedzy, a inne są bardziej interaktywne. Przykładem tych drugich jest tablica magnesowa, na której można układać napisy czy też kształty za pomocą magnesów i w ten sposób ćwiczyć z dziećmi ich kreatywność i rozwijać wyobraźnię. Niektóre tablice działają też na zasadzie uzupełniania poszczególnych jej elementów niczym puzzle. Warto takie tablice wykorzystywać do ćwiczenia pamięci maluchów, na przykład pytając je o część, która we właściwy sposób ma uzupełnić daną planszę tak jak wcześniej.

Jeszcze jedną ciekawą propozycją tablicy edukacyjnej jest oczywiście klasyczna czarna tablica kredowa, do której używana jest kreda. W zależności od wieku dzieci może ona być używana zarówno przez nie, jak i przez nauczyciela, bądź wyłącznie przez wychowawcę. Przydaje się ona do szkicowania rysunków, które dzieci mają odtworzyć, ćwicząc swoje zdolności plastyczne i manualne, a także do robienia pomocniczych notatek czy innych ćwiczeń realizowanych w czasie zajęć.

Zastosowanie planszy edukacyjnej

Jak już zostało powiedziane, tablice edukacyjne mają za zadanie przedstawiać podstawowe elementy otaczającej dziecko rzeczywistości i pokazywać mu różnorodność świata. Dzięki temu dziecko poznaje specyfikę pór roku, dowiaduje się, jakie znajdują się na ziemi zwierzęta, poznaje rodzaje sportów i instrumentów, a także jest otoczone popularnymi symbolami. Jednocześnie maluch uczy się nowych słów, poznaje kolory i kształty i potrafi policzyć, na przykład, do dziesięciu.

Jednak rolą takiej tablicy jest też angażowanie wszystkich dzieci do wspólnej zabawy czy rozwiązywania zadań. Kierując uwagę wszystkich maluchów na dany temat, nauczyciel ma okazję nauczyć dzieci, jak współpracować i słuchać drugiej osoby. Co więcej, podczas wspólnych zajęć dziecko utrwala też poprawną wymowę i uczy się nowych słów oraz ćwiczy skupienie.

Tablice są wizualną pomocą dydaktyczną, dlatego pozwalają wychowawcom na przekazywanie wiedzy z wykorzystaniem wizualnych skojarzeń. W przypadku tablic magnetycznych mogą być do nich dołączone obrazki, które dzieci same muszą dobrać do danej tematyki, bądź które stanowią brakujące elementy poszczególnych układanek i wówczas zadaniem dzieci jest rozwiązanie takiej zagadki. Plansze edukacyjne są niezmiennie popularne, ponieważ rozwijają u dzieci bardzo wiele umiejętności jednocześnie. Ćwiczą ich kreatywność, pamięć, uczą ich nowych pojęć i są bodźcem do ćwiczenia mowy oraz współpracy z kolegami i koleżankami. Z kolei dla nauczycieli są nieocenioną pomocą dydaktyczną.