content top
Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka

Choć słowo „edukacja” kojarzymy zwykle ze szkołą, tak naprawdę zaczyna się ona już od pierwszych dni niemowlęcych. Pierwsze dźwięki, słowa, a nawet umiejętność chwytania i rozpoznawania kolorów zaliczane są do etapów nauki. Najbardziej wyraźne, łatwe do zaobserwowania zmiany zachodzą jednak dopiero po pierwszym roku życia. To wtedy zaczynamy kupować dziecku zabawki edukacyjne, dzięki którym jego rozwój będzie postępował prawidłowo. Co jednak kupić rocznemu maluszkowi, jeśli nie do końca wiemy na co jest już gotowy? Oto kilka typów, które według nas zostaną docenione nie tylko przez rodziców, ale i same dzieciaczki.

Edukacyjny stoliczek, chodzik lub fotelik

Kompaktowa, przenośna stacja, to niesamowita okazja, by dziecko nawiązało intelektualną więź z przedmiotami. Żywe, kontrastowe kolory i mnóstwo zabawnych obrazków przyciągają spojrzenie, a dźwięki i światełka skutecznie skupiają uwagę każdego malucha. Tego typu zabawki to doskonałe pole do ćwiczeń sprawności manualnej dziecka i jego reakcji na bodźce, nauka koncentracji i cierpliwości, a także doskonała metoda na pobudzenie wyobraźni. Dopasowywanie klocków, uderzanie w kolorowe klawisze z literkami i zwierzątkami, rozpoznawanie odgłosów – prawdziwie interaktywna zabawa, przy której dziecko spędzi wiele godzin.

Płachta animacyjna

Płachta animacyjna, nazywana też chustą animacyjną jest bardzo pożytyczna podczas zabaw z najmłodszymi. Dla rocznego dziecka taka płachta animacyjna jest idealna jeśli chodzi o rozwój motoryki. Zabawa z płachtą to nie tylko zabawa! To również integracja dzieci między sobą, wspólne uczenie się wzajemnych emocji, wspołdzielenie ich – takie zabawy jak nabardzej mogą odbywać się z muzyką  w tle! Wówczas dzieci mogą jednocześnie śpiewać i wesoło bawić się.

Pętla motoryczna

Zabawka prosta, a jednocześnie bardzo skuteczna. Nie bez powodu znajdziemy ją w niemalże każdej strefie zabaw dla dzieci, od przychodni po duże galerie handlowe i parki rozrywki. Na drucikach umieszczonych w drewnianej podstawie zamocowane zostały kolorowe klocki, które dziecko może swobodnie przesuwać i ustawiać. Segregacja kolorystyczna, dopasowywanie kształtów, a nawet zwyczajne ćwiczenie koordynacji wzrokowo – motorycznej. Tego rodzaju zabawka to strzał w dziesiątkę.

Klocki

Drewniane kostki z obrazkami, a może pociąg z cyferkami? Klocki, w kontekście zabawek edukacyjnych, dają rodzicom ogromne pole manewru. Nauka koordynacji i rozwój wyobraźni jakie niesie za sobą składanie pasujących do siebie części jest niezwykle korzystne w okresie przyspieszonego rozwoju dziecka, a kolorowe elementy i zabawne rysunki sprawiają, że klocki przyciągają uwagę malucha na długo. Równie dobrze sprawdzą się tu ogromne puzzle dla najmłodszych, dzięki którym dziecko nauczy się rozpoznawać elementy pasujące do siebie i łączyć je w odpowiedni sposób.

Książeczki interaktywne

Rozwój mowy i słuchu, zapoznawanie dziecka z szerokim zakresem słów i przyciąganie zainteresowania malucha do nauki w formie zabawy to najlepszy sposób nie tylko na rozwój umysłu dziecka, ale również jego emocji i więzi z rodziną. Czytanie historii uzupełnionych o obrazki i dźwiękowe przyciski wpływa stymulująco na procesy myślowe i pozwala stworzyć połączenia, dzięki którym dziecko z łatwością zacznie rozpoznawać podstawowe przedmioty, zwierzęta i zachowania.

zabawki skip hop

Nie sposób wymienić wszystkich zabawek edukacyjnych. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kategorię wiekową, jaką sugeruje producent, lub poprosić wykwalifikowanych sprzedawców o pomoc. Koniec końców, dziecko zawsze może do zabawki dorosnąć, a stawianie przed nim wyzwań sprzyja szybszemu rozwojowi na każdym polu osobowości.