content top
Pomoce dla dzieci z autyzmem – co warto wykorzystywać w domu?

Pomoce dla dzieci z autyzmem – co warto wykorzystywać w domu?

Zabawki sensoryczne stały się w ostatnim czasie podstawą wyposażenia takich placówek jak przedszkola, żłobki, gabinety terapeutyczne, można je coraz częściej znaleźć w domach, w których mieszkają małe dzieci. Rola, jaką odgrywają w kreowaniu umiejętności odbierania, rozumienia oraz organizowania bodźców docierających do dziecka z otoczenia jest tak naprawdę nie do przecenienia i trudno porównać ją z czymkolwiek innym dostępnym obecnie na rynku.

Choć zabawki te nie należą do tanich i łatwo dostępnych, ich obecność szczególnie odnośnie maluchów z zaburzeniami integracji sensorycznej może mieć wielki wpływ na ich rozwój osobisty oraz osiągnięcie prawidłowej sprawności fizycznej i umysłowej. Co odróżnia zabawki sensoryczne od tych tradycyjnych, czym właściwie są zabawki sensoryczne i gdzie można je zakupić?

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne wspierają integrację sensoryczną każdego dziecka, a więc odpowiadają za odpowiednie kształtowanie świadomości bodźców pochodzących z otoczenia. Prawidłowa integracja sensoryczna od wczesnych lat życia gwarantuje dziecku nie tylko prawidłowy wzrost intelektualny, ale również swoiste bezpieczeństwo, ponieważ maluch wypracowuje w ten sposób odpowiednie tempo reakcji na bodźce, pozyskuje odpowiednią kontrolę nad nimi i może z większym zaangażowaniem reagować na zagrożenia wyrażane za pomocą dźwięków czy obrazów pochodzących z otoczenia.

terapia sensoryczna

Zabawki sensoryczne nie są na ogół najatrakcyjniejszymi pośród wszystkich zabawek dostępnych na rynku, czyli kolorowych maskotek, interaktywnych gier czy też elektronicznych gadżetów. Często są to różnego rodzaju projekty o wielorakich kształtach i fakturach, które zamiast stałych melodyjek grzechoczą, szeleszczą lub też pobrzękują.

Warto pamiętać, że maluchy mają znacznie bardziej ograniczone widzenie barw czy też  słyszenie dźwięków i niektóre nowoczesne zabawki są dla nich o wiele za głośne. Nowe bodźce powinny być wprowadzane do ich życia powoli i umożliwiać dziecku dokładne ich poznanie. I to właśnie ta idea przyświeca wszystkim producentom zabawek sensorycznych oraz ich mądrym sprzedawcom.

Co odróżnia zabawki sensoryczne od konwencjonalnych?

Pierwszą i najważniejszą różnicą pomiędzy konwencjonalnymi zabawkami dostępnymi dziś w bogatej ofercie sklepów z zabawkami i marketów, a zabawkami sensorycznymi jest opisana już konstrukcja oraz idea im przyświecająca. Nowoczesne zabawki mają być teraz głośne, kolorowe i maksymalnie zajmujące.

Choć takiego typu zabawne bodźce zdecydowanie przykuwają uwagę każdego dziecka i sprzyjają jego zabawie, ich wpływ na samo odbieranie bodźców jest o wiele bardziej niższy niż w przypadku odpowiednich zabawek sensorycznych, szczególnie w sytuacji, gdy pod uwagę weźmiemy te najmniejsze dzieci. One właśnie potrzebują przede wszystkim stopniowego, umiejętnego wprowadzania bodźców i odpowiedniego kształtowania prawidłowych reakcji na nie. Z tego właśnie powodu zabawki sensoryczne dzielą się na kilka ważniejszych kategorii pod względem bodźców, które aktywują.

Zabawki oddziałujące na zmysł dotyku to właśnie te, w których dominują zróżnicowane faktury, pojawiają się wszelkie wypukłości i wklęśnięcia, czy też zabawki pozwalające na dowolne zgniatanie oraz rozciąganie. Maluchy ćwiczą w ten sposób reakcje na różne impulsy dotykowe i jednocześnie ćwiczą zręczność swoich małych palców. Kolejną kategorią będą zabawki oddziałujące na zmysł wzroku, posiadają często elementy świetlne oraz takie odbijające światło, błyszczące, oraz zabawki przeznaczone dla słuchu, emitujące delikatne, zróżnicowane dźwięki.

Ostatnią grupę zabawek oraz akcesoriów do integracji sensorycznej stanowią zabawki wspomagające zmysł równowagi, który w przypadku rozwoju motorycznego dzieci jest przecież jednym z najważniejszych. Zabawki te są z reguły przystosowane dla starszych dzieci, a wśród nich znajdziemy głównie podwieszane huśtawki terapeutyczne, tunele sensoryczne, deski do ćwiczeń równoważnych oraz obciążniki na ręce i nogi.

integracja sensoryczna

Gdzie szukać odpowiednich zabawek sensorycznych

Zakupy zabawek sensorycznych nie należą do tanich i łatwych, w wielu wypadkach rodzice decydują się na samodzielne ich wykonanie zamiast przeszukiwania kilkunastu sklepów. Z pedagogicznego punktu widzenia doskonałym źródłem tego typu materiałów są wyspecjalizowane sklepy z zabawkami przeznaczonymi zarówno do zabawy w domu, jak i szkół czy wyspecjalizowanych placówek terapeutycznych. Bez problemu można zapewnić każdemu dziecku odpowiedni rozwój w oparciu o liczne badania i nauki psychologiczne.