content top
Pyszne i zdrowe przekąski bez glutenu

Pyszne i zdrowe przekąski bez glutenu

Odczytywanie składu produktu w prawidłowy sposób nadal dla wielu konsumentów stanowi niezgłębiony bliżej temat.

Jeśli jednak zależy Ci na zdrowym odżywianiu się, sprawdź koniecznie, jak prawidłowo odczytywać etykietę produktu, by nie dać się zwieść sztuczkom reklamowym. Oto kilka prostych kroków do prawidłowego odczytywania etykiety.

Przyjrzyj się nazwie produktu

Po pierwsze, jest duża różnica między tym, czy kupujesz ser, czy wyrób seropodobny (prawdziwy ser składa się z mleka, kultur bakterii mlekowych i podpuszczki). Po drugie, nieuczciwa konkurencja często celowo projektuje etykiety podobne z wyglądu do produktu, który już znasz i któremu ufasz, licząc na to, że nie będziesz już dalej sprawdzać cech takich jak skład lub wartość odżywcza.

Dokładnie przeczytaj skład

Prostym i łatwym do przyswojenia faktem jest to, że im skład jest krótszy i prostszy, tym lepiej dla zdrowia. Z kolei, jeśli jest on długi i pełen niezrozumiałych dla Ciebie nazw, najprawdopodobniej produkt nie będzie dobry dla Twojego zdrowia. Ważną kwestią są tutaj składniki typu “E”. Symbol ten oznacza, że wybrany składnik spełnia kryteria bezpieczeństwa i jest dodawany do produktu w ilości niemającej większego wpływu na zdrowie.

Niemniej jednak, myśląc logicznie, wciąż mamy do czynienia z produktami typu “E”, co przekłada się na zwiększenie ilości substancji oznaczonych tym symbolem, przekraczając próg bezpieczeństwa dla zdrowia. Co więcej, substancji oznaczonych literą “E” już nawet w jednym tylko produkcie może być naprawdę wiele, co już przekłada się na większą szkodliwość wyrobu.

Zwracaj uwagę na oznaczenia dodatkowe

Jeszcze kilka,  kilkanaście lat temu zadowolilibyśmy się w większości stwierdzeniem “ produkt nie zawiera cukru” lub “nie zawiera substancji konserwujących”. Dzisiaj jednak wiemy już, że istnieje szereg obejść tego zapewnienia. Cukier może kryć się pod szeregiem innych nazw typu aspartam, syrop glukozowo-fruktozowy, maltodekstryna, mannitol i wiele innych. Z kolei wykluczenie np. glutaminianu sodu nie oznacza, że wyrób nie zawiera innych substancji, które go zastąpią.

Sprawdzaj wartość odżywczą

Dochodzimy tutaj do punktu, w którym czytanie etykiety wymaga znajomości co najmniej podstawowych informacji na temat świadomego kupowania. Chodzi tutaj o oszacowanie Referencyjnej Wartości Spożywczej, określającej ilość spożycia poszczególnych składników odżywczych w ciągu doby. Najczęściej wartości RWS podaje się w odniesieniu do jednej porcji produktu, oraz w odniesieniu do 100 g.

Podstawą szacowania wartości odżywczej produktu jest tutaj również świadomość tego, że będzie ona zupełnie inna dla każdego człowieka, z uwagi na kryteria takie jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej czy też konieczność ograniczania niektórych rodzajów składników.

zdrowe przekąski dla dzieci

Nie wszystkie cukry i tłuszcze są szkodliwe!

Warto pamiętać o tym, że cukier sam w sobie nie stwarza większego zagrożenia – pojawia się ono dopiero wtedy, gdy spożywasz go w nadmiarze. A na to trzeba dziś niestety uważać, dlatego że jest on dodawany niemal wszędzie, a do tego jeden produkt może zawierać aż kilka jego rodzajów!

Podobnie sytuacja wygląda z tłuszczami. Dzielą się one na tłuszcze nasycone i nienasycone. Dobrymi tłuszczami są te drugie, występujące m.in. w formie kwasów tłuszczowych omega-3 czy też omega-6. Postaraj się zatem wybierać te produkty, w których występują przede wszystkim kwasy tłuszczowe nienasycone.

Rób zakupy w zaufanych miejscach

Często zdarza się, że dostępne w sklepach produkty są jedynie stylizowane na zdrowe, a o znalezienie tych prawdziwie pożytecznych jest dosyć trudno. Dlatego też, aby zaoszczędzić sobie czasu, wybierz mądrze. Wybierz sklepy, w których możesz się zaopatrzyć zdrowo i bezpiecznie, gdzie znajdziesz również bezglutenowe przekąski dla dzieci. Zajrzyj do sklepu Green Mall, w którym nabędziesz zdrową żywność, kosmetyki, środki do ogrodu, a także produkty dla dzieci i zwierząt.