Dla osób spoza branży IT programowanie kojarzy się najczęściej z czarną magią – ciągi niezrozumiałych znaków i poleceń, które przekładają się na całej strony internetowe i aplikacje, wydają się być dla zwykłego zjadacza chleba czymś abstrakcyjnym. Jak jest w rzeczywistości? Naukę programowania można przyrównać do nauki języka obcego, w którym polecenia stanowią słowa, a gramatyką jest odpowiednie ich używanie.
Na przestrzeni ostatnich lat w wielu miastach pojawiły się specjalne szkoły, które oferują naukę programowania dla dzieci. Czy warto zapisać nasze dziecko na taki kurs? Poniżej znajdują się informacje ułatwiające odpowiedź na to pytanie.
Na początku wyjaśnimy, jak wyglądają kursy kodowania dla najmłodszych. Nie są to normalne kursy dla dorosłych – zajęcia prowadzone są w formie zabawy tak, aby zainteresować dzieci tematem i zachęcić do samodzielnego zgłębiania wiedzy. W tym celu stworzono specjalne programy, które w prosty sposób wprowadzają dzieci w tajniki programowania.
Kiedyś na lekcjach informatyki często korzystano z programu Logomocja, za pomocą którego uczniowie (przy użyciu odpowiednich komend) mogli tworzyć proste grafiki i animacje. Obecnie programy do nauki kodowania posiadają o wiele przyjaźniejszy interfejs i pozwalają na lepszą interakcję z dzieckiem.
Do nauki powszechnie wykorzystuje się takie programy, jak:
W młodym wieku bardzo szybko rozwija się umysł dziecka. Zapewnianie odpowiedniej liczby bodźców i zabaw, które stymulują mózg przekładają się m.in. na rozwój kreatywności. Przez wiele lat klocki LEGO uważane były za idealną zabawkę do rozwoju kreatywności – naukę programowania można porównać do układania klocków w cyfrowym wymiarze. Na zajęciach dzieci uczą się różnych metod rozwiązywania jednego problemu, co pozwala im patrzeć na niego z wielu perspektyw.
Kreatywność to nie jedyny obszar, w którym rozwijają się dzieci. Programowanie to również rozwój logicznego myślenia. Dogłębna analiza każdego problemu i tworzy dobry nawyk u najmłodszych, którzy wykorzystają ją zarówno podczas zabawy, jak i nauki.
Do 2020 roku na europejskim rynku pracy będzie brakowało prawie 800 tysięcy specjalistów IT. To oznacza, że firmy w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników będą zmuszeni do przedstawiania coraz to atrakcyjniejszych warunków zatrudnienia. Nauka programowania od dzieciństwa daje przewagę naszym pociechom na kolejnych etapach edukacji. Oswojenie z językiem programowania zwiększy szansę dziecka na dostanie się na wymarzone studia.