content top
Dlaczego warto czytać dzieciom książki po angielsku?

Dlaczego warto czytać dzieciom książki po angielsku?

Dzięki ogólnopolskim akcjom czytania dzieciom wzrosła popularność takiego rodzaju czytelnictwa. Oczywistym stało się, że czytanie dzieciom książek przyczynia się do ich lepszego rozwoju, a także zwiększa prawdopodobieństwo, by dziecko w przyszłości samo zaczęło sięgać po książki. Warto czytanie książek połączyć z nauką kolejnych rzeczy. Taką metodą jest właśnie czytanie dzieciom książek po angielsku. Podczas czytania książek w obcym języku uczą się dzieci, ale też rodzice. Można przypomnieć sobie wiele zapomnianych słów, które okazują się być bliższe małemu człowiekowi, a jednak przez dorosłych wciąż używane.

Nauka języka nie musi być tylko nudnym obowiązkiem

Nauka języka nie musi odbywać się jedynie na zajęciach szkolnych czy pozaszkolnych kursach, bo takie podejście do nauki języka angielskiego może niestety zniechęcić małego odkrywcę. Czytanie z dzieckiem książek w języku angielskim stanie się kolejną codzienną czynnością lub obróci się w rodzaj zabawy i dodatkowo zachęci pociechę do poznawania kolejnych słówek. Nie od dziś wiadomo, że najprzyjemniejszym miejscem do nauki jest dom, a najlepszymi nauczycielami – rodzice.

Nie tylko rozwijamy nasze dziecko, ale też siebie

Czytanie na głos nawet w języku natywnym rozwija nasz mózg i aparat mowy, zaś dziecko słuchające wypowiedzi literackich na głos – ubogaca swój język. Kiedy czytamy po angielsku na głos, nie tylko utrwalamy słownictwo, akcent, brzmienie języka naszej pociesze, ale też sobie samemu. Oprócz tego mamy sposobność poznać  zwroty, idiomy, które okazują się przydatne, ale trudne do wychwycenia na przykład w filmach czy podręcznikach. Zyskana w ten sposób płynność językowa pomoże nam w wielu nieoczekiwanych sytuacjach.

Większa ilość dostępnych publikacji

książki po angielsku księgarniaRynek książki dla dzieci w Polsce dopiero się rozwija. Tak więc ilość publikacji w języku angielskim jest znacznie większa, niż tych w języku polskim. Wybierając książkę po angielsku dla naszej pociechy nie będziemy już ograniczeni barierą językową. Wiele pięknych publikacji nie zostało jeszcze przetłumaczonych. A korzystając z tych w języku angielskim możemy przebierać w rodzajach i stylach ilustracji, autorach, motywach i tematach poruszanych w książkach. Dobrym sposobem jest na przykład wybieranie dla dziecka książki o konkretnym temacie, a następnie uzupełnianie jego wiedzy używając na przykład dodatkowych pomocy naukowych, takich jak klocki czy naklejki.

Większa satysfakcja z czytania

Specyficzny rytm, rymy wewnętrzne to jedne z wielu kwestii, które dla tłumaczy są niekiedy niemożliwe do przetłumaczenia. Czytanie książek w oryginale może okazać się nie lada gratką, bo właśnie w ten sposób poznamy specyficzny język autora. Gry słów i połączone z oryginalnym rytmem i rymami dodadzą książce kolorytu i sprawią, że czytanie w języku angielskim nabierze nowego wymiaru.

Poznawanie języka angielskiego nie musi być jedynie źle kojarzącym się obowiązkiem. Czytając dziecku książki w języku angielskim stawiamy na jego rozwój, pomagamy z oswojeniem się z językiem, a także zachęcamy naszą pociechę do rozwijania się na tym polu. Dobrze zaaranżowane czytanie książek w języku angielskim sprawi, że dzieci potraktują tę czynność jak zabawę i będą sięgać po nią częściej. W efekcie nabiorą nawyku czytania w języku angielskim. W przyszłości ułatwi im to naukę języka. Kolejną korzyścią jest przyjemność, którą z czytania w języku angielskim mogą czerpać rodzice. Poznanie oryginalnego języka autora, poznawanie nowego słownictwa, a to wszystko podczas wspólnej pracy z pociechą – sprawdź ofertę księgarni Bookids i spróbuj poznać angielską literaturę!