Dzieci, które uczą się mówić, lub które są w trakcie terapii mającej na celu wyeliminowanie wady wymowy, potrzebują wielu ćwiczeń i metod, dzięki którym nauczą się poprawnie mówić. Niezbędny jest do tego silny i dobrze wyćwiczony aparat mowy, nad którym maluchy mogą pracować, jednocześnie ucząc się, bawiąc i ćwicząc logiczne myślenie. Jedną ze sprawdzonych gier jest flipper logopedyczny. Jak działa i w jaki sposób pomaga dzieciom? O tym piszemy w tym artykule.
Kiedy u dziecka (ale także u dorosłych) zauważalne stają się problemy z wymową poszczególnych głosek, liter czy też seplenienie bądź innego rodzaju nieprawidłowości podczas mówienia, najlepszym wyjściem jest skonsultowanie tego z logopedą, który będzie w stanie rozpoznać wadę i zaproponować odpowiednią terapię. Podczas takiej terapii mowy dziecko wykonuje szereg ćwiczeń, które mają za zadanie wpłynąć odpowiednio na wymowę podopiecznego i utrwalić mu właściwy sposób artykulacji.
Na terapię składają się zajęcia z logopedą, ale również ćwiczenia i zabawki logopedyczne, które dziecko może robić w domu samo, bądź z rodziną. Część ćwiczeń koncentruje się bezpośrednio na prawidłowym powtarzaniu odpowiednich sylab czy zdań, a inne mają za zadanie usprawnić używanie aparatu mowy, ćwiczyć mięśnie oraz poprawić używanie układu oddechowego. W taki właśnie sposób działa flipper logopedyczny.
Do terapii mowy często przydają się kreatywne gry lub zabawki, które przełamują niechęć dziecka do mozolnego powtarzania pewnych rzeczy i które często potrafią dziecko zaciekawić. Zaangażowanie malucha w dane ćwiczenie jest z kolei bardzo ważne, ponieważ wówczas terapia przynosi oczekiwane efekty. Flippery logopedyczne, na których skupia się ten artykuł to zestawy zawierające tablicę magnetyczną, liczne części będące magnesami oraz lekkie kulki i słomki.
Na samym początku należy ułożyć na tablicy magnesy w taki sposób, aby utworzyć dowolny tor przeszkód. Dzięki różnym kształtom i kolorom elementów magnetycznych można za każdym razem stworzyć całkowicie inną konfigurację. Następnie na tablicy umieszcza się wybraną kulkę i za pomocą słomki dmucha się w jej kierunku w taki sposób, aby przeprowadzić ją pomiędzy magnesami, aż do końca toru. Jest to gra wciągająca, zawierająca pewne zadanie, dlatego sprawdza się podczas terapii.
Jak każda zabawka czy gra logopedyczna, również flippery zostały stworzone z myślą o wyeliminowaniu pewnych nieprawidłowości i wyrobieniu pozytywnych nawyków. Po pierwsze, dzięki konieczności powtórnego dmuchania przez rurkę dziecko ćwiczy układ oddechowy, którego prawidłowa praca jest niezbędna podczas mówienia. Podczas zabawy przy torze przeszkód podopieczny usprawnia też motorykę mięśni ust – ważne jest, aby mięśnie były elastyczne w odpowiednim stopniu, co pomaga w prawidłowej artykulacji.
Intensywna praca z oddechem sprawia, że oddech zaczyna znajdować się w centrum uwagi dziecka. Oznacza to, że uczy się ono go kontrolować i używać według potrzeb – jeśli piłka musi pokonać mniejszy dystans, wystarczy mniejszy podmuch, jeśli potrzebne jest z kolei zdecydowany ruch, trzeba dmuchnąć mocniej. Daje to dziecku świadomość swoich możliwości i wykorzystuje ono tę wiedzę podczas innych ćwiczeń oddechowych, które obejmuje terapia. Co więcej, skupienie na celu polepsza koncentrację dziecka, co z kolei pozytywnie wpływa na wyniki terapii – dziecko skupia się na wyznaczonych zadaniach, dzięki czemu przynoszą one pozytywne wyniki.
Flipper logopedyczny jest zabawką, dzięki której dziecko ćwiczy też swoją kreatywność poprzez wymyślanie nowych torów i stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej. Warto pamiętać również, że regularne ćwiczenie oddechu poprawia jakość oddychania na co dzień, co z kolei poprawia samopoczucie dziecka. Co więcej, świadomość swojego oddechu pozwala każdemu na odpowiednie wykorzystywanie go w niespodziewanych, stresujących sytuacjach.
Flippery to zabawki przeznaczone dla dzieci powyżej trzeciego roku życia bez górnej granicy wieku. Jest to forma ćwiczeń, która jest przydatna w przypadku bardzo różnych wad wymowy, co jest bardzo dużą jej zaletą. Co również ważne, może być ona wykorzystywana zarówno podczas zajęć z logopedą, który może dzięki niej ocenić postępy, jak i w domu, podczas indywidualnych ćwiczeń dziecka.