content top
Kiedy jest potrzebny i jak się używa odciągacza do pokarmu?

Kiedy jest potrzebny i jak się używa odciągacza do pokarmu?

O odciągaczu pokarmu słyszała chyba każda kobieta, która jest, była bądź planuje zajść w ciążę w najbliższym czasie. Popularnie nazywany także laktatorem odciągacz jest doskonałym sposobem na pozbycie się nadmiaru mleka z piersi w momencie, gdy nie masz możliwości nakarmienia dziecka, produkujesz zbyt dużo pokarmu czy po prostu karmienie dziecka naturalnym mlekiem nie wchodzi w grę. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych wariantów laktatorów – który wybrać, kiedy stosować i w jaki sposób robić to skutecznie i bezboleśnie?

Kiedy odciągacz pokarmu jest potrzebny?

Czy możliwe jest ściąganie pokarmu bez użycia specjalistycznych urządzeń? Oczywiście że tak, jednak nie każda kobieta potrafi zrobić to samodzielnie, a samo zadanie jest znacznie bardziej pracochłonne, a więc nie zawsze jest na nie czas. Odciągacz pokarmu to dość pożyteczne i zdecydowanie warte rozważenia rozwiązanie, które przyda się w wielu sytuacjach.

Na początek warto wspomnieć o momencie, w którym konieczne jest pozostawienie dziecka w szpitalu na dłużej, podczas gdy matka już opuściła placówkę. Choć pielęgniarki bardzo często wykorzystują do karmienia maluchów mleko odciągane przez inne matki obecne na oddziale, znacznie lepiej jest po prostu odciągać własny pokarm w domu, butelkować go i przywozić do szpitala nie tylko w momencie, kiedy to ty będziesz karmiła malucha, ale i w formie zapasu dla pielęgniarek na czas, kiedy nie będzie cię w szpitalu.

odciągacz pokarmu

Kolejną sytuacją, w której laktator sprawdzi się doskonale są wszelkiego wyjazdy wymuszające pozostawienie dziecka w domu, pod opieką męża, rodziny czy opiekunki. Zabutelkowanie mleka odciągniętego prosto z piersi i odpowiednie zabezpieczenie go w lodówce pozwoli na dokarmianie dziecka mlekiem matki nawet pod jej nieobecność.

Na koniec warto wspomnieć także sytuacje, w których matka, choć pragnie karmić dziecko piersią jak najdłużej, musi zwyczajnie wrócić do pracy. Urlop macierzyński trwa obecnie zdecydowanie zbyt krótko – specjaliści zalecają, by karmić dziecko mlekiem matki najdłużej, jak to możliwe. Dzięki odciągaczowi matka może zostawić swoje mleko w butelce, pozwalając by opiekujące się maluchem osoby karmiły go naturalnym pokarmem.

Na koniec wspomnieć warto jeszcze o sytuacji, w której kobieta ma problem z produkcją pokarmu – regularne i częste odciąganie może na powrót pobudzić laktację i przywrócić naturalny poziom produkcji mleka. Równie przydatny okazuje się jednak we wspomnianej początkowo nadprodukcji pokarmu, kiedy to piersi stają się twarde i bolesne, a dziecko ma wręcz trudność z ich ssaniem z tego właśnie powodu.

Jak stosować odciągacz pokarmu?

Prawidłowego sposobu na odciąganie mleka z piersi trzeba się nauczyć – nawet wykorzystując łatwy w obsłudze  elektryczny odciągacz pokarmu potrzebujesz odrobiny wprawy, podobnie jak w przypadku samego karmienia piersią. Nie przejmuj się, jeśli przy pierwszych próbach nie uda ci się uzbierać całej butelki mleka! Przygotowując się do odciągania mleka, usiądź wygodnie, dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi urządzenia i ustaw zalecane przez producenta parametry. Pamiętaj, że stosowanie laktatora nie może być bolesne – siłę ssania ustaw zgodnie ze swoimi odczuciami i nie bój się eksperymentować.

Większość nowoczesnych laktatorów wykorzystuje dwie fazy ssania, imitując tym samym rytm naturalnego pobierania pokarmu przez dziecko. Doskonałym rozwiązaniem są laktatory pozwalające na ściąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie, lecz jeśli posiadasz ten tradycyjny, pojedynczy, pamiętaj by co trochę zmieniać pierś i podczas sesji opróżnić obie. Dla ułatwienia pracy wykonuj masaż piersi – to pomaga i przyspiesza cały proces!