Współcześnie badanie wzroku powinno być regularnie przeprowadzane nie tylko u osób dorosłych, ale również dzieci. Maluchy i młodzież mają dużą styczność z ekranami urządzeń elektronicznych już od najmłodszych lat, czego efektem jest nie tylko zmęczenie oczu czy nieostre widzenie. Coraz więcej dzieci cierpi na zaburzenia akomodacji oka czy zmaga się z zezem. Jako rodzic nie warto zwlekać z przeprowadzeniem badań i udać się do ortoptysty, który z pewnością wdroży odpowiednie leczenie.
W przypadku narządu wzroku u dzieci najważniejsze jest szybkie zauważenie jakichkolwiek zmian, które zachodzą w oku. Wynika to przede wszystkim z tego, że narząd wzroku w pierwszych latach życia rozwija się u nich najintensywniej i im szybciej dziecko zostanie przebadane przez specjalistę i zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie musiał zmagać się z nim w dorosłym życiu.
Jak wygląda badanie wzroku u dzieci w gabinecie ortoptycznym? Czy zeza można wyleczyć? Czym zajmuje się ortoptysta? Z pewnością rodzice przed przyjściem na badanie u specjalisty zastanawiają się, czy taka wizyta ma sens i czy faktycznie pomoże dziecku. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co jest istotne w przypadku zaburzenia wzroku u dzieci i sposobów leczenia przez ortoptystę.
Ortoptysta to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, a także rehabilitacją zaburzeń widzenia obuocznego. Ortoptysta posiada również uprawnienia do leczenia problemów związanych z prawidłowym postrzeganiem. W praktyce leczenie opiera się przede wszystkim na indywidualnie dobranych ćwiczeniach ortoptycznych, których celem jest wyeliminowanie wszystkich problemów z widzeniem.
Ortoptysta to dyplomowany specjalista, który współpracuje z okulistą. Zgodnie z zaleceniami okulisty diagnozuje, leczy, a także zajmuje się rehabilitacją narządu wzroku. Ortoptysta zajmuje się takimi problemami jak:
Do ortoptysty zgłaszają się bardzo często osoby dorosłe, zmagające się z problemem z czytaniem lub na rehabilitację po operacji chirurgicznej oka.
Wielu rodziców od lekarzy pediatrów słyszy informację, iż zeza u dziecka nie trzeba leczyć, ponieważ maluch z niego wyrośnie. Z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić, z drugiej zaś warto przeprowadzić badanie u ortoptysty, aby upewnić się, że narząd wzroku rozwija się prawidłowo. W pierwszych latach życia zez zawsze jest zjawiskiem, które świadczy o problemie z narządem wzroku. Dlatego tak konieczne jest ustalenie przyczyn jego występowania i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Zez u dzieci to nieprawidłowe ustawienie się gałek ocznych, które powszechnie określa się przez lekarzy mianem uciekającego oka. W zależności od tego, w którą stronę ucieka, w ten sposób wyróżniamy rodzaje zeza: zez zbieżny, zez rozbieżny, zez naprzemienny. To, dlaczego zez pojawia się podczas dorastania dzieci wynika z wielu przyczyn. Począwszy od warunków genetycznych, a także chorób związanych z narządem wzroku czy zaburzeniami rozwoju dziecka, a na nowotworach kończąc. Dlatego tak istotne jest udanie się na wizytę do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę występowania zaburzenia widzenia obuocznego i wdroży odpowiednie leczenie.
Terapia widzenia u dzieci jest istotna, zwłaszcza w pierwszych latach ich życia. Zaniedbanie problemów z zezem może skutkować tym, iż zaburzenie widzenia obuocznego zostanie z maluchem do końca życia, skutecznie utrudniając mu wchodzenie w dorosłość.
Bardzo często wizyta u ortoptysty jest zaleceniem od lekarza pediatry lub okulisty. Ortoptysta podczas pierwszego spotkania zbada dziecko pod kątem wszystkich występujących objawów, a następnie ustali plan przebiegu terapii, którego zadaniem jest przywrócenie prawidłowego ułożenia się gałek ocznych.
Podczas badania ortoptysta sprawdza ostrość wzroku, a także przeprowadza test na ruchomość gałek ocznych. W dalej kolejności badana jest koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz zakres i sprawność akomodacji oka. Konieczne jest również sprawdzenie dna oka i fiksacji. Wszystko to umożliwia wytypowanie rodzaju zeza, z jakim zmaga się mały pacjent.
Wszystkie działania przeprowadzane przez ortoptystę ułatwią dobranie odpowiedniej korekcji okularowej, a także poprawią sprawność dziecka. Z pewnością dobra terapia widzenia przyspieszy leczenie zeza.